Nadchodzące wydarzenia
  • Brak wydarzeń

Wolne miejsce – Artykuł

Samotność współczesnego człowieka, żyjącego pośród zgiełku pędzącego z technologicznym rozmachem społeczeństwa, nie tylko skłoniła wielu moich przyjaciół (i nieznajomych!) do zorganizowania bożonarodzeniowych i wielkanocnych imprez (o czym donosiło SP w poprzednich numerach), ale zainspirowała mnie do czegoś, co nigdy nie przyszło by mi do głowy – stworzenia spektaklu teatralnego!

Nie był to przejaw megalomanii, ale raczej Boża iskra, odpowiedź na potrzebę chwili. Tu kilka słów wyjaśnienia. Od blisko 10 lat w letni weekend, z reguły ten kończący wakacje przy prowadzonej przeze mnie restauracji „Wioska Rybacka” w Parku Śląskim, w samym sercu aglomeracji, odbywa się ewangelizacja. phoca_thumb_l_img_9269Koncerty, spektakl teatralny, ekumeniczne nabożeństwo – to stałe elementy tego już chyba tradycyjnego wydarzenia, na trwale wpisującego się w krajobraz zarówno parku jak i lokalnego środowiska chrześcijańskiego Katowic i okolicznych miast. Przez te wszystkie lata w organizację tego przedsięwzięcia angażowało się tak wielu przedstawicieli różnych wyznań, zarówno protestantów jak katolików, że wytworzyła się grupa ludzi gotowych w każdych okolicznościach działać razem, czego przykładem były wspomniane wcześniej imprezy. Kiedy okazało się, że tym razem nie możemy liczyć na przyjazd ekipy wielokrotnie wystawiającej u nas swój spektakl, pojawiło się tylko pytanie co będzie „gwoździem programu”, bo to że organizujemy ewangelizację kwestią w ogóle nie było!

No tak, ale jak znaleźć coś w zamian w środku wakacji, na kilka tygodni przed imprezą? I tu nagłe olśnienie! Dlaczego, mając takie długie doświadczenie w wystawianiu cudzej, nie stworzyć własnej sztuki z ewangelizacyjnym przesłaniem? Co mogłoby być jej treścią? Rozmyślając nad tym, przypomniała mi się pewna dziennikarska prowokacja dotycząca tradycyjnego wolnego miejsca, czekającego w każdym polskim domu na niespodziewanego gościa. Wraz z ciągle przewijającą się przez moją głowę myślą o ponownym zorganizowaniu wigilii dla samotnych, stworzyło to mieszankę wybuchową!
Wolne miejsce – czy kiedykolwiek zajmowane przez kogoś samotnego, obcego, nieznajomego? Koniec lata o Bożym Narodzeniu? Prowokacja?! A co tam! Jezus też się czasem do niej posuwał!
Kilka tygodni przelewania na papier z pomocą przyjaciela scen, na bieżąco konsultowanych, współtworzonych i ćwiczonych przez ekumeniczną trupę teatralną wspierającą się w modlitwie, minęło bardzo szybko.

phoca_thumb_l_img_9261Nadszedł czas premiery. 7 i 8 września, pierwszy powakacyjny weekend – znów razem, chrześcijanie różnych wyznań stajemy we wspólnym świadectwie przed tłumem zaproszonych gości i parkowych spacerowiczów z zaciekawieniem zatrzymujących się przed sceną, z której rozchodzi się piękna muzyka. Jak zwykle zadbaliśmy o to, by pieśni na Bożą chwałę brzmiały jak najprofesjonalniej. Stąd dobór wykonawców, tym razem w sobotnie popołudnie Magda Anioł z zespołem (ta sama co na wigilii!), a niedzielne – chór Gospel Sound z Katowic i rapująco-hiphopowy Yonas (Rymcerze)!
Nieodłącznym elementem takiego weekendu jest niedzielne, ekumeniczne nabożeństwo. Nasz zbór – baptystyczny „OPOKA” w Katowicach oczywiście – przenosi swoje spotkanie do parku, a wielu gości z innych Kościołów chętnie się przyłącza. Przez lata kaznodziejami byli tu duszpasterze zarówno protestanccy jak i katoliccy. W tegorocznym współorganizowanym z chorzowskimi luteranami, Słowem Bożym dzielił się pastor Bogusław Cichy – proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii z tego sąsiedniego miasta – a uwielbienie poprowadził międzywyznaniowy chór Gospel Sound.
Zapewniona przez Pana Boga piękna pogoda przywiodła do parku prawdziwe mnóstwo mieszkańców całego regionu – wszak otwarcie po przebudowie słynnej naziemnej kolejki linowej ELKI i zorganizowany nieopodal bieg półmaratoński, to nielada atrakcje!
Tak więc premierowemu(sobotniemu) i szczególnie kolejnemu(niedzielnemu) spektaklowi towarzyszyła widownia, przekraczająca najśmielsze oczekiwania. Czy nasza opowieść o samotnym, doświadczonym przez życie wędrowcu spotykającym się z tak różnymi reakcjami na chęć zajęcia tego wolnego miejsca w wigilijny wieczór, komuś się spodoba? Czy przesłanie Ewangelii o Bożej Miłości będzie wystarczająco czytelne?

phoca_thumb_l_img_9316Wchodząc na deski aktorzy-amatorzy pamiętali o modlitewnym wsparciu, które zapewniali wydarzeniu jak co roku chrześcijańscy przyjaciele – pozwalało to mimo tremy i świadomości braku profesjonalizmu, z zaangażowaniem zagrać dla wzbudzenia refleksji o tym gdzie się znajdujemy w życiu, kto zajmuje wolne miejsce w naszym sercu, jak pozwalamy Bogu działać na rzecz innych?
Po gromkich oklaskach takie pytania skierował do zebranych duszpasterz baptystyczny, Ireneusz Górczyński (ten luterański każdorazowo rozpoczynał spektakl!), zachęcając wszystkich do przemyśleń i spotkań z wykonawcami i organizatorami. Jeszcze długo po zapadnięciu zmroku toczyły się wokół sceny inspirujące rozmowy, utwierdzające nas w tym, że warto z zaufaniem Panu wychodzić do ludzi, nawet wtedy gdy czynimy coś niekonwencjonalnego i eksperymentalnego – tak jak nasza sztuka. Wiele by można opowiadać o tym jak i o poprzednich naszych ewangelizacyjnych, letnich weekendach – coś niecoś w Internecie zobaczyć warto WWW (na naszej zborowej informacja i plakat  oraz Parku Śląskiego ) ale miejsca by brakło na opisanie wszystkich świadectw i doświadczeń. Wierzę głęboko, iż dane nam będzie jeszcze wielokrotnie i różnymi sposobami Dobrą Nowinę przedstawiać, anade wszystko nią na co dzień żyć – do czego szczerze zachęcam myśląc już o nadchodzących świętach i innych sposobnościach do okazywania troski i miłości!
Mikołaj Rykowski, restaurator z katowickiego Zboru Baptystycznego „OPOKA”
PS.
Informacja o spektaklu (wraz ze zdjęciem) ukazała się w lokalnym, chorzowskim dodatku do Dziennika Zachodniego.